Magnisja

Droga do Salonik biegnie stąd prosto ku północy, do Tesalii, ale autostrada ku Salonikom zatacza wielki łuk ku wschodowi, kierując się do krainy Magnisja i jej głównego miasta — Wolos. Jest to miasto poniekąd reprezentacyjne dla całej Grecji Środkowej i nie można go pominąć. Wolos (71 tys. mieszkańców) jest ważnym ośrodkiem handlowym i trzecim z kolei portem współczesnej Grecji, wyspecjalizowanym w tranzycie promowym z Europy Zachodniej na Bliski Wschód. Miasto ma wygląd nowoczesny i prawie wielkomiejski. Nic dziwnego, historia Wolos jest całkiem różna od historii innych miast greckich. Poczęto go budować dopiero w XIX wieku, a w 1955 roku został całkowicie przebudowany po niszczącym trzęsieniu ziemi. Miasto nie ma więc zabytków, ale ma zamożne dzielnice willowe, wspinające się znad brzegów Zatoki Wolos na zbocza Pilionu aż do wysokości 800 metrów. Przypominając Zatokę Neapolitańską, przewyższa ją Zatoka Wolos malowniczością osad na wzgórzach, podnoszących się tarasami prosto znad brzegów morza.

Magnesja - Panorama
Magnesja – Panorama

Muzeum w Wolos szczyci się znakomitym zbiorem greckich malowideł na kamiennych grobowcach z epoki hellenistycznej (ponad 200 sztuk) oraz interesującym zbiorem różnych eksponatów z archaicznej, mykeńskiej i homeryckiej epoki. Nie łudźmy się bowiem, że Wolos powstało na ziemi niczyjej. Na miejscu gdzie stało Wolos, i w jego bezpośrednim sąsiedztwie, pojawiło się pięć miast, kolejno obracanych w popiół, rozwiewany ku górom i do morza. Już w neolicie wyrosły tu trzy miasta — Seskio (albo Seskuło), Domini, Gorlca. Za czasów mykeńskich tutejsze miasto Jolkos przewodziło Tesalii i tutaj rozegrała się tragedia Peliasa, zamordowanego przez Medeę. Trzęsienie ziemi pozwoliło archeologowi Theocharlsowi odkryć w Wolos ślady dwu pałaców z tej epoki. Partem było Pagase, osobno powstał jeszcze port Demetrias. W tej dzisiejszej Dimitrias odgruzowano teatr z czasów hellenistycznych współcześnie organizuje się w nim przedstawienia.

Wolos - Port
Wolos – Port

W Wolos pada sporo deszczu, a na Pilionie prawie tyle, co na Olimpie. To trochę przeszkadza amatorom wycieczek po Półwyspie Magezyjskim (Magnisja) — ale ich nie odstrasza. Pilion ma tradycje mitologiczne, upamiętnił tę górę ślub rodziców Achillesa, Tetydy i Peleusa. I na Pilionie rozpoczęty spór trzech ważnych bogiń „która najpiękniejsza z nas”. Wycieczki na PiIlon (1630 m), bywały jednak podejmowane rzadko. Opodal są cele, bardziej nęcące górskiego wędrowca. Ale sytuację zmieniło wybudowanie drogi jezdnej; można na Pilion wjechać przez letniska Portaria i Makrinica, a powrócić do Wolos przez letnisko Chanea, położone na wysokości 1150 metrów.