Kreta

Na dokumentach ikonograficznych widać mężczyzn często nagich, panie przeważnie ubrane…, ale knossyjki znały oręż zalotności, ich suknie podkreślają ich powaby, ich ozdoby — walory cielesne.
Kreteński styl życia i polityki sprawdzał się, póki zamorscy sąsiedzi nie nauczyli się sprawnie żeglować. Około 1580 roku p.n.e. na pałace minojskie spadł ciężki cios: legły w gruzach. Co spowodowało katastrofę? Dawniej przyjmowano trzęsienie ziemi. Odkąd jednak (po 1952 r.) Wendris i Chadwick odczytali pismo linearne B, odkryte na różnych tabliczkach w ruinach kreteńskich, zaczęliśmy się domyślać innej przyczyny — najazdu greckiego, ściślej achajskiego. Jedno jest pewne: zapiski zaczęto na Krecie prowadzić w archaicznym języku greckim. Pewnikiem jest też to, że o żadnej trwałej katastrofie po klęskach XVI wieku p.n.e. nie można mówić. Pałace odbudowano, i to w świetniejszej, jeszcze bardziej luksusowej formie. Nastaje epoka nazwana późnominojską, w czasie której optymiści obliczają ludność Knossos na około 100 tysięcy. Mitologia grecka stworzyła trzy mity kreteńskie. Mit Minosa świadczy o potędze politycznej państwa kreteńskiego, jego hegemonii w Grecji Południowej i środkowej oraz o udziale Ateńczyków w obaleniu panowania Krety w Attyce. Mit Dedala uzmysławia wzajemne powiązania kulturowe wysp egejskich i Attyki z Kretą. Wreszcie mit olimpijski wiąże Kretę jeszcze silniej z Helladą, przypisując Zeusowi urodzenie się i wychowanie na Krecie.


Dokumentacją historii kultury minojskiej jest przedewszystkim muzeum – Muzeum Archeologiczne w największym mieście Krety, Iraklionie. Jest to muzeum jedyne w swoim rodzaju. Jak bez Muzeum Hetyckiego w Ankarze nie moglibyśmy poznać tego pierwszego imperium w Małej Azji, tak bez muzeum w Iraklionie pozostać by dla nas musiała tajemnicą cywilizacja i sztuka kreteńska, nawet gdybyśmy zwiedzili pałace w Knossos i Fajstos. W muzeum w iraklionie zgromadzono najcenniejsze eksponaty, które ekspedycje archeologiczne odkryły na Krecie. Jak żywa staje nam przed oczyma cywilizacja i kultura Krety, od jej neolitycznych początków, przez epoki minojskie aż do czasów hellenistycznego zmierzchu i rzymskiego wieczoru.

Tagi: Wrocław Kreta, Loty Wrocław Kreta, Kreta oferty, Kreta wycieczki