Kreta

O Krecie można albo bardzo wiele, albo bardzo mało. Ta największa z wysp greckich — 8259 kilometrów kw. i ponad 450 tysięcy mieszkańców, czwarta z rzędu wyspa Śródziemnomorza — jest sama dla siebie osobnym światem. Ma liczne, specyficzne kreteńskie problemy i własną historię, która w niemałej części była nie grecką, lecz odrębną, minojską.

KOLEBKA EUROPY. Grecy mieli świadomość wschodniego rodowodu swej cywilizacji i tego, że wiele jej darów przejęli z południa, z Krety. Kultura egejska na Krecie, na Cykladach wyprzedziła kulturę helleńską, Achajowie byli zdobywcami, ale i dłużnikami Krety. Kreta była kolebką kultury europejskiej, promieniując na ląd barbarzyński, aż do epoki Homera. Zasługi cywilizacyjne Krety są więc niezbywalne.


Kreta tworzyła ongiś pierwszą potęgę morską w świecie, a wśród państw związanych z Morzem Śródziemnym była jednym z najsilniejszych. Były to czasy potęgi Egiptu faraonów — z Kretą wchodzili w przymierza. W późniejszej Helladzie dominował jeszcze niegrecki lud Pelazgów, daleko było jeszcze do Homera, choć na zachodnim pobrzeżu Małej Azji rozprzestrzeniało się już wczesne państwo trojańskie. Pochodzenie paleokreteńczyków wywodzi się najczęściej z pnia anatolijskiego, sprzed inwazji hetyckiej. Przyjmuje się ich pobratymstwo z ludami karyjskimi. Archeologiczne ślady ich kultury siegają na Krecie XXVII wieku p.n.e. Już przed XX wiekiem p.n.e. powstały główne miasta kreteńskie, a wokół nich organizmy społeczno-państwowe. Krwawa rywalizacja poszczególnych zespołów zakończyła się zwycięstwem Knossos, miasta położonego u północnych wybrzeży wyspy. Władca Knossos miał jakiś tytuł, a ponieważ Grecy historyczni wiele naopowiadali o kreteńskim królu, imieniem Minos, przyjęliśmy słowo „minos” za określenie typu faraon, sułtan ozy król, a kulturę reprezentowaną przez Knossos i współczesne mu miasta nazwaliśmy minojską.

Tagi: Lot Warszawa Kreta, Loty Katowice Kreta, Loty Warszawa Kreta