Cyklady

Ten archipelag liczy aż 211 wysp i łącznie ponad 150 tysięcy mieszkańców. Zalicza się go do pereł Grecji. Znowu atut „rajskiego” klimatu, świetne wino, miód, owoce i żeglarstwo. Mało zdolności do handlu, ludność jest gościnna, rybacka, pasterska. Z gór cykladzkich — bo znaczna większość tych wysp jest górzysta — też ma ludność różne korzyści, bo i marmury, i rudy manganu, i żelaza. Na wielu wyspach z Cyklad życie ludziom upływa w zaciszu nie niepokojone żadnymi wpływami z zewnątrz, ale są i takie, które budzą zainteresowanie ogólnogreckie i turystyczne. Należą do nich przede wszystkim: Delos, Mikonos i Thira.
Cyklady, patrząc od brzegów Attyki w stronę Dodekanezu grupują się jakby w trzech rzędach.


Ciąg Cyklad Zachodnich rozpoczyna Makronisos (18 km2) zwana w starożytności Heleną, na pamiątkę postoju Parysa i Heleny podczas ich ucieczki ze Sparty do Troi. Do niedawna Makronisos, administracyjnie część Attyki, był jedną z tych wysp, na które dyktatorzy zsyłali przeciwników politycznych lub osoby podejrzane o wrogą postawę.
Najważniejszą w Cykladach Zachodnich jest wyspa Milos (dawniejszy Melos), która eksportuje ałun, pumeks, siarkę, ma 151 kilometrów kw. powierzchni i około 7 tysięcy mieszkańców. Stolica — mała, banalna mieścina — nazywa się Piaka. Wyspa jest z wielu przyczyn niezwykle ineresująca. Sławą cieszy się głównie od dnia, w którym w 1820 roku w pobliżu ruin antycznego teatru odnaleziono „Wenus z Milo”. Prędko ją kupiono, zapakowano i posłano, by zdobiła Luwr. Wiele dziesiątków lat później odkryto na Milos resztki miasta kultury cykladzkiej, zamieszkanego już 5 tysięcy lat temu. Brytyjscy archeolodzy wyróżnili w tym mieście trzy kolejne formacje, powiązane z ekspansją fenicką, minojską, achajską i dorycką. Milos eksploatował wówczas obsydian, poszukiwany przez mieszkańców Krety. W innym miejscu znajdują się ruiny miasta helleńskiego.

Tag: Loty Kraków Kos Grecja, Transport Grecja